Poplašné zařízení na kolo
Následující článek popisuje asi nejjednodušší poplašné zařízení na kolo. Po propojení bodů "A" a "B" se nabije kondenzátor C1, otevře se FET tranzistor T1 a tím se spustí siréna. Siréna houká až do vybití kondenzátoru přes odpor R1. Tímto odporem můžeme nastavit čas houkání sirény. Při hodnotách uvedených ve schématu houká siréna přibližně jednu minutu. Tranzistor můžete použít jakýkoli FET s podobnými parametry jako BUZ10 nebo IRF540 ap. Při pájení a manipulaci s tranzistorem se snažte dodržovat zásady práce s obvody CMOS, protože tranzistory FET jsou citlivé na statickou elektřinu. A když už budete mít na kole baterii potřebnou pro toto poplašné zařízení, tak si můžete postavit ještě některý z blikačů. Vzhledem k jednoduchosti toto poplašné zařízení není úplně dokonalé. Po krátkodobém spojení bodů A a B a jejich opětovném rozpojení se kondenzátor vždy prudce nabije a pozvolna přes R1 vybíjí i když je poplašné zařízení neaktivní (je zasunut konektor do zdířky). V praxi to znamená, že když přijedete na místo a opřete kolo, musíte ještě minutu (t=R.C) počkat do vybití kondenzátoru a až potom poplašné zařízení aktivovat. elweb.cz

schéma


Mezi body A a B můžete připojit například otřesové čidlo vyrobené podle následujícího obrázku. Čidlo se skládá z olověné kuličky (tu dostanete v obchodě s rybářskými potřebami), měděného kablíku bez bužírky a dvou kousků plošného spoje.
elweb.cz
otřesové čidlo


Aktivace a deaktivace je řešena konektorem jack (obyčejný sluchátkový 3,5mm). Po vsunutí konektoru (samotného bez drátů) do zdířky se odpojí siréna a po vysunutí se opět připojí. Nejsou zde tedy potřeba žádné klíče ani elektrické zámky, což velmi zlevní celou konstrukci. Použité součástky asi většina elektroniků najde doma. Trochu dražší součástí je siréna, která by měla houkat "sama" a stojí přibližně něco pod 100Kč. U sirény je podstatné napájecí napětí. Celý obvod bude totiž napájen napětím sirény, tedy asi od 3 do 12V.
elweb.cz

elweb.cz


obrázek/schéma ve formátu gif
obrázek/schéma ve formátu gif

<< předchozí článek
0199Zesilovač pro sluchátka 2x150mW
další článek     >>
0199Mono zesilovač 20W s TDA2050

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist