Vyhřívaná MYŠ k počítači aneb proč si ten luxus nedopřát, když je USB tak výkonné?
Četl jsem článek o USB ohřívači nápojů s výkonem 10W, který dokáže například kafe udržet při teplotě kolem 40 stupňů. Nevím, zda je zmíněných 10W reklamní oblbovák a nebo ohřívač čtyřnásobně překračuje maximální proudový odběr z jednoho USB, který je dle specifikací 0,5A. Ať už je to tak, či onak, inspirovalo mě toto zařízení k výrobě vytápěné PC myši. Po dlouhém vysedávání u počítače se vám určitě také stalo, že vám "přimrzla" ruka k myšce. Kolikrát by stačilo nebýt líný a udělat si pár dřepů, ale člověk je tvor líný a proto vytváří věci, které by jeho lenost podporovaly. Vyhřívaná myška určitě potěší. Nebyl jsem si jist, zda povolených 2,5 W (5V x 0,5A) bude stačit k vyhřátí tlustého plastu na těle myši, ale nakonec jsem byl příjemně překvapen. Ohřívání trvá sice přibližně 5 minut, ale myška pak má příjemných necelých 40 stupňů Celsia. Tyto plasty se však už při relativně nízké (kolem 80 st.C) taví, proto je potřeba zajistit, aby topné tělíska měly velkou plochu a přijatelně vysokou teplotu. Po mnoha experimentech jsem použil klasické 0,6W rezistory o hodnotě 100 Ohm ze šuplíkových zásob.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Po dalších experimentech jsem zjistil optimální výkonovou ztrátu na jednom rezistoru tak, aby měl v uzavřeném těle myšky bez možnosti chlazení vzduchem vhodnou teplotu. Výkonová ztráta na jednom rezstoru by měla být překvapivě nízká - pouze cca 0,07W. A už i takto malý výkon stačí (za těchto podmínek uvnitř myšky) na ohřátí rezistoru na cca 50 st. C. Z USB s rezervou můžeme odebírat výkon 2W, z toho tedy už vyplývá schéma zapojení topných tělísek (rezistorů). Bude jich potřeba 30 kusů. Zapojil jsem tedy 15 paralelně a k nim do série dalších 15 paralelně. Rezistory jsem rozmístil přibližně rovnoměrně (i pod tlačítka). K plastu jdou připevnit snadno. Na každý zvlášť stačí připojit napětí 16 až 17 Voltů a zatavit je cca 1mm do plastu zevnitř myšky. Jen pozor ať neprojedete zkrz. Myšku jsem ještě doplnil o vypínač a oranžovou vysoce svítiovou LED pro indikaci topení.
www.elweb.cz

www.elweb.cz
Vytápění se připojí přes vypínač k napájecímu napětí USB (obvykle červený a černý kablík, v myšce to snadno najdete). Ještě musím dodat, že většina rozbočovačů (HUB) pro USB nemá externí zdroj a tudíž zřejmě nebude schopna dodat potřebný proud pro vytápění, proto je potřeba vytápěnou myšku připojit přímo do PC.
www.elweb.cz


obrázek/schéma ve formátu gif
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
0199Audio předzesilovač s operačními zesilovači a potenciometry ALPS (+ korekce basy, výšky)
další článek     >>
0207kruhové světlo pro makro fotografii s halogenovými žárovkami

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist