Úprava výrobníku mlhy - přízemní mlha
Chtěl jsem zkusit fotit (modelky) v umělé mlze. Cena nejlevnějších mlhovníků se pohybuje něco málo pod 1000Kč. Takže mi to nedalo a přeci jen jsem výrobník mlhy zakoupil. Mlha z takovéhoto výrobníku ale stoupá vzhůru a volně se rozptyluje po celém pokoji, což není pro mé účely vhodné. Já potřebuji, aby mlha zústala těsně u podlahy. Prodávají se zařízení pro výrobu přízemní mlhy, ale ty stojí desítky tisíc. Prodejce mi doporučil mlhu chladit. A tak jsem zkonstruoval jednoduché zařízení pro chlazení proudící mlhy pomocí Peltieryho článku. Náklady činily pouhých 200Kč, pokud tedy nepočítám olověnou gelovou baterii (12V/4,5Ah), kterou běžně používám k akušroubováku.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Horká mlha z mlhovníku proudí hliníkovým čtvercovým dutým profilem (potrubím) o průřezu cca 10x10 mm. Takovýto profil zakoupíte například v Obi/Baumaxu/Hornbachu apod. První díl potrubí měří 35 cm a na konci je utěsněn lepidlem z tavicí pistole. Ze strany asi 1cm od konce jsou do něj vyvrtány dvě 7mm díry. Do strany prostředního dílu profilu dlouhého 30cm jsou rovněž vyvrtány díry (tak, aby po přiložení k prvnímu dílu na sebe díry na obou kusech pasovaly) a jeho oba konce jsou utěsněny lepidlem. Třetí díl je napojen obdobně - viz fotografie. Díly se k sobě přiloží tak, aby pára nejprve proudila 1. dílem, pak se zkrz díry dostala do prostředního dílu potrubí a nakonec vyšla třetím dílem. Přibližně doprostřed shora na všechny tři díly potrubí je přiložen Peltierův článek s max. příkonem cca 50W. Peltierův článek je vhodné z obou stran namazat silikonovou vazelínou pro menší tepelný odpor mezi článkem a hliníkovými díly. Z druhé strany článku je namontován dostatečně dimenzovaný chladič s ventilátorem. Ventilátor jsem volil 24V napájený z 12V, aby neměl příliš vysoké otáčky a nerozfoukával mlhu. Peltieryho články fungují laicky řečeno tak, že pokud jimi protéká proud, na jedné straně chladí a na druhé topí - pro lepší vysvětlení zkuste google. Sabakův i Peltierův jev jsme sice na škole brali, ale tady nemá smysl to dlouze rozepisovat... :) Článek i ventilátor je napájen zmíněnou olověnou baterií vždy jen po dobu spuštění výrobníku mlhy.
www.elweb.cz
www.elweb.cz
www.elweb.cz
Směr toku páry je na fotografii vyznačen červenými šipkami. Všechny díly jsou k sobě připevněny pouze izolační páskou. Nejprve jsem nevěděl jestli bude zařízení fungovat, takže se jedná zatím jen o prototyp. Ale funkční :)
www.elweb.cz
www.elweb.cz
www.elweb.cz
www.elweb.cz


fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg
fotografie/obrázek ve formátu jpg

<< předchozí článek
0400JFET tranzistory - struktury, funkce, charakteristiky
další článek     >>
0403GENERÁTOR FUNKCÍ DDS 3.0

(c) Martin Olejár, 1999 ÷ 2024 :: www.elweb.cz :: kontakt TOPlist