jezevec, 26.3.2011 09:30:43
Je to tuším Clappův oscilátor, LC oscilátory nejsou zrovna moje hobby ale v každém případě tam nemůže být odpor R4, báze Q2 by měla být připojena do uzlu C1, C3, L1. Také C5 tam podle mě nemá co dělat.
Jezevec, neraď mu nesmysly.
Ten oscilátor se nijak "neladí" ale nastavuje se na začátek oscilací, když přiblížíš ruku, tak zatížíš laděný obvod a vysadí oscilace.
jezevec, 26.3.2011 09:52:29
Taky jsem nikde o ladění nepsal, ale jemu se nerozkmitá, tak jsem popsal, co bych vyzkoušel já. Podle mně tam ta R4 nepatří.
Údajně by to mělo fungovat no ale právě, že se mi vyhlásí poplachový stav a ten tam zůstane takže obvod není v rezonanci a nevím jak ho do něj dostat...
ELF, 26.3.2011 11:13:13
To neni o rezonanci,nekmita ti oscilator(nejspis),nebo mas vadny Q3,Q4. Co mas za meraky?
Osciloskopem jsem to měril no a ten poťák R2 20ti otáčkový po 15. otáčce mi signál na emitoru Q2 ku bázi krásně zobrazil jako jeden signál jinak to vypadalo hrozně šum byl fest velky.... ale ani to nám nepomohlo a stále to hlásí poplach...
ELF, 26.3.2011 14:29:20
Podle meho nazoru bys mel osciloskop pichnout mezi emitor Q2 a zem.Potak bys mel nastavit tak, aby zezacatku oscilator nekmital a potakem postupne pridavat az do okamziku, kdy se rozkmita(sinusovka na osciloskopu),pak jeste kousek pridat amelo by to byt OK -Q3 by mel byt seply a Q4 rozeply, po priblizeni se k sonde(vstupu osoby mezi desky sondy) by oscilator mel vysadit, Q3 rozepnout a q4 sepnout. Po uvolneni prostoru mezi deskami sondy by mel oscilator naskocit.Potakem nastavujes ochotu naskakovat a vysazovat. Funguje ti to tak?Mas k tomu nejaky popis jak to nastavovat? a jaka jsou treba napeti v jednotlivbych bodech(stejnosmerna i stridava).
Tak to ti nepovím, ale zjistím to Kámoš to má usebe a zkouší to rozjet... no takže dám ještě dneska vědět kole 7. večer...
jezevec, když mu budeš radit takový kraviny, tak mu to nebude kmitat nikdy !
Kdyby si dal bázi Q2 rovnou na tu cívku, tak bude dc rovnou do země.
Jestli mu to kmitá/nekmitá, tak to musí vidět na emitoru Q2 a na kondenzátoru C7 se mu bude měnit napětí.
očividně to nekmitá, kdyby to kmitalo, tak je otevřený Q3 a tím není pod napětím relé ani siréna. Jelikož to hlásí poplach = Q3 je zavřený tak nepřichází žádné vf napětí do C6.
Prvně to musí kmitat a pak se nastaví pomocí R2 správný okamžik vysazení oscilátoru při "zablokování" dotykem "plochy"
Stačí aby dal obráceně diodu a fungovat mu to nebude, i když to bude kmitat.
Natal, 27.3.2011 13:28:38
Zkus nejprve celou DPS překontrolovat, jestli máš vše zapojeno jak má být(viz Danhardovy diody). Poté se chop něčeho plastového a počni s tím regulovat trimer(u VF velice častý problém, že kovovým šroubovákem nastavuješ vlastně úplně jiné hodnoty).
Potom dej vědět, zkusíme kontrolovat více do hloubky
hopkins, 27.3.2011 15:42:08
Bože, jeden den tu nejsem a hned takových ptákovin.
V první řadě, jak máč fyzicky udělaný to čidlo? Nahoď fotku.
Za druhý, co to má detekovat? Takovéhle detektory se dělaly před 40 roky s germaniovmi tranzistory, například do sýpek a zjišťovalo se tím kolik je v sýpce materiálu.
Za třetí, máš RLC můstek? Jestli jo, tak změř kapacitu toho Tvojeho kapacitního čidla. Předpokládám, že když mluvíš o "kapacitním čidle", že to je nějaká forma kondenzátoru. A není to je Al folie bez druhé desky.
Čím se má to čidlo rozlaďovat? Materiálem (tj. dielektrikem) mezi deskama? Nebo proměnnmou vzdáleností mezi deskama?
Pak bych postupoval takhle: bych tam dal proměnný, otočný kondenzátor místo čidla (záleží samozřejmě na kapacitě) a zjistil otáčením kondenzátoru, jak se věci mají.
Fyzicky jsou to tvě dřevotřískové desky na kterých je nalepúená Al folie (0,15x0,15m) jsou nad sebou cca 15 cm spodní mám uzeměnou a na druhé je přivedena elektroda jakodielektrikum je použit vzduch a jelikož je to čidlo tak chrání takovu platovu sošku. kapacita detektoru podle výpočtu je 56,98 pF naměřeno cca 60pF no a vlastně má to vyhodnocovat změnu permitivity prostředí mezi elektrodami tzn jakmile nějaký opředmět vnikne do prostoru má se rozladit rezonance a to vyhodnotit.... bla bla jak tam strčíš ruku blikýá červená ledka...
no a práě že je to rozlazené pořád.
ELF, 27.3.2011 18:15:21
Prosim Te, nemluv tady porad o rezonanci, ta s tim nema vpodstate co delat, protoze je uplne jedno, na jaky frekvenci to kmita.Ty tu frekvenci necim vyhodnocujes? A co je reference ? Zmenou kapacity to kmitat neporestane.Dulezity je, ze mezi desky vnikne hmota ktera je nekvalitni dielektrikum a tim klesne kvalita Q kmitaveho obvodu.Potakem mas nastavenou zpetnou vazbu tak aby pokryla ztraty dobreho dielektrika ale nepokryla ztraty nekvalitniho dielektrika(= vysazeni oscilatoru).
Hopkins - po tvem prispevku mnozsti ptakovin vyrostlo.
hopkins, 27.3.2011 20:03:28
hmm, to ti moc fungovat nebude. Bude to dost nestabilni. Ja ted musim na vlak, ale zitra ti k tomu napisu vic.
Přesně tak, toto čidlo detekuje jen mizerný dielektrikum, při kterém vysadí oscilace. Třeba když tam strčíš ruku.
Ale ať to ale detekuje, nebo ne, tak tím trimrem musí jít nastavit ten oscilátor do oscilací, nebo nekmitající a na to musí reagovat to vyhodnocení.